10-14 вересня в Сеулі (Республіка Корея) відбулася 77 Всесвітній конгрес фармації та фармацевтичних наук Міжнародної Федерації фармацевтів (FIP).
Конгрес FIP є найбільшою фармацевтичною подією року, на якому обговорюється повний спектр питань, пов’язаних з освітою, наукою, виробництвом та організацією в галузі фармації. Він проводиться щорічно в різних країнах. У цьому році такою честі була удостоєна Республіка Корея.
Ось так Республіка Корея зустрічала делегатів 77 Конгресу FIP
На 15.07.17 в роботі Конгресу зареєструвалися 1319 представників з 89 країн світу. Найбільшу кількість представників зареєстрували: Республіка Корея – 512, США – 123, Тайвань -114, Японія – 79, Австралія – 69, Нігерія – 60, Нідерланди – 60. Від України на 15.07.17 були зареєстровані 3 представника: О.І. Гризодуб (Фармакопейний центр), О.І. Клімов (Всеукраїнська фармацевтична палата, член правління FIP) та Н.В. Останіна (Інститут гігієни і медичної екології ім. О. Марзєєва НАМН України). Від пострадянських країн був зареєстрований тільки один представник Російської Федерації.
Найбільш мальовнича делегація, як завжди, з Нігерії
На Конгресі також були присутні 49 компаній з презентаціями. Серед них було три українського виробника: ОДО «Інтерхім», Група фармацевтичних компаній "Лекхім" та ТОВ "Юрія Фарм", що було дуже приємно.
Основний мотив цього Конгресу – фармацевти грають об'єднувальну роль у сфері охорони здоров'я («душа фармації»). Тому важливим є фармацевтична освіта і просвіта населення. Навколо цієї теми формувалося більшість доповідей. Підкреслювалося також, що одним із завдань фармації є створення кваліфікованих робочих місць.
Слід зазначити, що ця проблема є дуже актуальною і для України, де значна частина лікарських засобів реалізується без рецепту (OTC). Медична реформа, яка зараз знаходиться в стадії впровадження, призведе до значного збільшення платних медичних послуг, які не завжди є під силу пацієнтам. У цих умовах, за належним рівнем фармацевтичної просвіти населення, значна частка ОТС-препаратів на ринку України може стати нашою перевагою, а не недоліком.
З точки зору завдань Фармакопейного центру, можна виділити такі питання:
1) Заміщення генериками на ринку лікарських засобів.
2) Поїздка на фармацевтичне підприємство Handok – лідер корейського фармацевтичного виробництва.
3) Екстемпоральні препарати.
Заміщення генериками (Generic substitution)
Це засідання відбулося під егідою Корейської фармацевтичної асоціації, оскільки ця проблема є дуже актуальною для Кореї у зв'язку з становленням страхової медицини. Генеричні ліки набагато дешевше оригінальних препаратів. Тому їх використання в реімбурсації дозволяє державі зберегти значні кошти. Ця проблема є актуальною також і для України.
З презентаціями виступили представники ВООЗ, FIP, Франції, Японії і США, які поділилися своїм досвідом заміщення генериками. Згідно цих доповідей, частка генериків на ринку різних країн світу коливається в широких межах, починаючи від 7% в Лівані до 77% в Австралії. Для України це 44% ринку. Для збільшення відсотку генериків на ринку в деяких країнах (наприклад, і Японії) діють державні програми.
Для України та інших країн СНД ситуація ускладнюється ще тим, що існує значна кількість генериків з недоведеною біоеквівалентністю (строго кажучи, вони не є генериками). Це створює додаткові проблеми при реімбурсації в межах медичного страхування, впровадження якого передбачається в Україні. Без вирішення питання біоеквівалентності генериків, запровадження реімбурсації буде створювати більше проблем, ніж їх вирішувати.
Поїздка в Handok фармацевтичного заводу
Ця поїздка була організована для членів секції Промислової фармації.
Handok є найбільшою фармацевтичною компанією в Республіці Корея. До недавнього часу, це був один з філіалів Санофі Авентіс. Тепер це незалежна фірма. Як можна бачити, незалежна національна фармацевтична промисловість в Республіці Корея, по суті, тільки починається.
Символ Handok.
Handok є провідною фармацевтичною компанією, побудованою згідно всіх вимог "зеленої хімії» (екологічним питанням в Республіці Корея взагалі приділяється пріоритетна увага). Особливо вражають логістики та прибирання приміщень, які повністю автоматизовані. Високий рівень автоматизації є характерним і виробничих приміщень. Приємно відзначити, що провідні вітчизняні підприємства навряд чи поступаються у цьому відношенні за Handok.
Ось такий робіт підтримує чистоту коридорів на Handok
Екстемпоральні препарати
Значний інтерес викликала стендова доповідь Національного фармацевтичного університету Сінгапуру, присвяченого лабораторній роботі для студентів по отриманню екстемпоральної ородисперсної плівки для педіатрії та аналізу отриманих результатів (в дослідженні прийняли участь 149 студентів).
Ця робота є цікавим з декількох точок зору. По-перше, вона є практично готовою лабораторною роботою. По-друге, ця лікарська форма є дуже ефективною у педіатрії (в роботі, зокрема, показана її перевага над таблетками). Її легко отримати екстемпорально, але дуже важко в промислових умовах. Тобто екстемпоральні препарати мають свою власну нішу.
По-третє, для наглядового контролю якості був використаний не тільки контрольний лист, але й також відеоспостереження. Мабуть, настав час перейти від контрольних листів до відеоспостереження. Для цього необхідно розробити відповідні документи.
Декілька слів про Корею. Республіка Корея – економічно високо розвинута країна (займає 11 місце у світі за ВВП) з 52 мільйонами. населення, яка за 50 років зробила крок з 19 в 21 століття. Корейці дуже доброзичливі і гостинні. Для Кореї характерним є дуже високий рівень сервісу (в тому числі і побутового), а також повага до природи, своєї історії та культури. Це пагориста і дуже зелена країна. Корейці зробили все для того, щоб 77 Конгрес FIP пройшов на високому рівні.