16–17 листопада 2023 р. у Львові відбувся науковий форум «KyivLvivPharma–2023», який був присвячений фармацевтичним технологіям для забезпечення довголіття людини. Від ДП «Фармакопейний центр» участь у заході взяла старший науковий співробітник відділу Державної Фармакопеї України Неля КИШИНЕЦЬ.

У рамках науково-практичної конференції було представлено багато цікавих доповідей, присвячених, зокрема, досягненням у сфері R&D, обговоренню світових тенденцій до підвищення якості життя, застосуванню принципів «зеленої хімії», косметиці, клітинній терапії, перспективам створення антибіотиків та їх застосуванню в медичній практиці, сучасним методам деконтамінації компонентів хімічної зброї та розробок зі створення засобів для лікування поранень, реабілітації і догляду за хворими. Також відбулася панельна дискусія «Ощадливе фармацевтичне виробництво і його сумісність з GMP», у якій взяли участь фахівці провідних вітчизняних фармацевтичних підприємств. Захід зібрав науковців і представників фармацевтичних підприємств України.

Неля КИШИНЕЦЬ, керівник наукових напрямів Державної Фармакопеї України (ДФУ) «Біологічні методи аналізу», «Монографії та загальні тексти на біологічні лікарські засоби», «Статистичний аналіз результатів біологічних випробувань та кількісних визначень», експерт робочої групи  «Препарати для клітинної терапії» Європейської Фармакопеї, представила доповідь щодо забезпечення стандарту підготовки та контролю якості мезенхімальних стовбурових клітин відповідно до вимог ДФУ. Мезенхімальні стовбурові клітини — недиференційовані клітини, наявні в різних тканинах організму, які мають значний потенціал у регенеративній медицині завдяки їх здатності до самовідновлення і диференціювання в тканинно-специфічні клітини, такі як остеобласти, хондроцити й адипоцити. Ці клітини продукують секреторні фактори, які мають критичне значення у відновленні тканин і підтримують приживлення і трофічну функцію (аутокринну й паракринну). Також вони керують розвитком тканин, підтримують репарацію і є корисними в цілій низці клінічних станів. Мезенхімальні стовбурові клітини можуть бути аутологічними (походити від реципієнта) або алогенними (від донора). Найчастіше їх виділяють із кісткового мозку і жирової тканини. Відбір донорів проводять відповідно до критеріїв, викладених у Директиві 2004/23/ЕС від 31 березня 2004 р. Використання мезенхімальних стовбурових клітин є перспективним щодо ангіогенної терапії для лікування пацієнтів з ішемічними й нейродегенеративними захворюваннями, загоєння ран, лікування фіброзу тканин та органів. Саме тому дослідження в цьому напрямку наразі є дуже актуальними, фахівці зі всього світу долучаються до робіт у цьому напрямку.

Хочемо підкреслити, що високий професіоналізм нашої команди, а також тісна співпраця з фармацевтичною промисловістю, офіційними лабораторіями контролю якості, провідними світовими фармакопеями і організаціями, академічними колами дозволяє ДП «Фармакопейний центр» брати участь у перспективній стандартизації, тобто виявленні та вирішенні нових проблем до того, як вони набудуть широкого розповсюдження. Так Державна Фармакопея України першою серед фармакопей видала національні монографії, присвячені мезенхімальним стовбуровим клітинам ― для застосування людиною і у ветеринарії (ДФУ 2.6). Ці статті були представлені делегатом України на 175-ій сесії Комісії з Європейської фармакопеї й привернули увагу Європейської фармакопеї, які запросили фахівця ДП «Фармакопейний центр» долучитися до відповідної робочої групи. Так Неля КИШИНЕЦЬ стала експертом робочої групи «Препарати для клітинної терапії» Європейської фармакопеї.

Долучайтесь до команди професіоналів, які створюють Державну Фармакопею України і роблять зміни на краще у системі забезпечення України якісними лікарськими засобами!