Галузь охорони здоров'я зазнала значних і швидких змін у останні роки, і темп змін продовжує зростати з появою нових технологій, регуляторних змін і наукових досягнень. З 1964 р. Європейський директорат з контролю  якості медичної продукції та охорони здоров'я (EDQM) при Раді Європи відіграє важливу роль у формуванні цього динамічного ландшафту. Європейська фармакопея ― важливий збірник нормативів щодо лікарських засобів, в розробку якого станом на 2024 р. вносять вклад 39 держав-членів і понад 30 країн-спостерігачів, що підкреслює її глобальну важливість. З моменту приєднання в 2013 році Україна активно бере участь у цих спільних зусиллях.

У 2024 р. EDQM і Європейська фармакопея святкують своє 60-річчя. З нагоди цієї події 11-12 червня 2024 р. у Страсбурзі, Франція, відбулася дводенна конференція під назвою «Сьогодні, Завтра, Разом», яка зібрала членів фармакопейних регуляторних органів, фахівців галузі, науковців і політиків для обговорення минулих досягнень і майбутніх викликів у галузі охорони здоров'я. Ключові дискусії точилися навколо поточних проблем у сфері охорони здоров’я, ролі нових технологій та важливості міжнародної співпраці. На запрошення директорки EDQM, участь у заході взяла Наталя ВОЛОВИК, заступниця директора з якості ДП «Український науковий фармакопейний центр якості лікарських засобів».

З привітальними словами виступили Марія ПЕЙЧИНОВИЧ-БУРІЧ, Генеральна секретарка Ради Європи, Аурімас ПЕЧКАУСКАС, заступник міністра охорони здоров’я Литовської Республіки, П'єр-Ален ФРІДЕЦ, віце-президент Парламентської асамблеї Ради Європи, Емер КУК, виконавчий директор Європейського агентства з лікарських засобів (EMA), Райнер БЕКЕР, директор з медичних продуктів та інновацій, Європейська комісія та Петра ДОЕРР, директорка EDQM, Рада Європи.

Після цього було проведено чотири сесії у інтерактивному форматі у вигляді дискусії з панелістами на тему громадського здоров'я, потенціалу новітніх терапій, безпечних та якісних лікарських засобів та медичних продуктів для пацієнтів і споживачів.

Далі учасники заслухали і обговорили доповіді фахівців на найбільш актуальні теми. Особливий інтерес викликали питання щодо зростання штучного інтелекту (ШІ) в охороні здоров'я й пов’язані з цим надії та ризики, цифровізації охорони здоров’я, можливостей та наслідків біовиробництва органів на замовлення і потенціалу генної терапії.

Завершуючи конференцію директора EDQM представила стратегію організації у розвиток громадського здоров'я.

Н. Воловик подякувала організаторам заходу та наголосила на важливості спільних зусиль у зміцненні здоров'я населення. Вона також висловила вдячність керівництву EDQM за стійку підтримку України в її боротьбі з російськими загарбниками та недопущення представників російської федерації до роботи в експертних і робочих групах, а також у Комісії з Європейської фармакопеї. Окрім того, Н. Воловик обговорила питання подальшої співпраці та спільних ініціатив з Європейською фармакопеєю, Фармакопеєю США та ВООЗ, зокрема щодо участі у розробці й просуванні нових регуляторних документів, гнучкості залучення та переобрання експертів, а також розширення можливостей науковців представляти результати своїх робіт на наукових заходах, які проводять ці фармакопеї. З начальником департаменту стандартних зразків EDQM було обговорено проблеми стандартизації та атестації стандартних зразків біологічного походження.

Підсумовуючи, конференція підкреслила роль EDQM у забезпеченні доступу до якісних та безпечних лікарських засобів, відображаючи її багату історію та спрямовуючи погляд на використання нових технологій і співпраці для покращення результатів у галузі охорони здоров'я на глобальному рівні.

 

Святкування 60-річчя EDQM

 

Наталя Воловик з директоркою EDQM Петрою Доерр

 

Наталя Воловик з директором з науки Фармакопеї США Яап Венемою

 

Наталя Воловик з представником Всесвітньої організації охорони здоров’я Гербертом Шмідтом

 

Наталя Воловик з начальником департаменту стандартних зразків EDQM Стефаном Алмеліним

 

Наталя Воловик з відділом B Департаменту Європейської Фармакопеї