З 17 по 21 травня 2021 року в м. Прага, Чеська Республіка, проходив тиждень Eurachem 2021, в рамках якого відбувся 3-денний науковий онлайн семінар на тему: «Тенденції та проблеми забезпечення якості аналітичних вимірювань». Мета семінару полягала в обговоренні досвіду роботи з переглянутим стандартом ISO 17025 після перехідного періоду та майбутніх проблем якості аналітичних вимірювань, а також представлення поточної діяльності Eurachem.

Eurachem — це заснована в 1989 р. мережа Європейських організацій з метрології в аналітичній хімії, головною метою якої є забезпечення простежуваності результатів хімічного аналізу і просування належних практик якості. Eurachem розробляє керівництва з ключових питань якості: невизначеність вимірювання, метрологічна простежуваність, застосування стандартних зразків, валідація аналітичних методик, міжлабораторні експерименти і т. п. Ці керівництва інтерпретують і уточнюють застосування документів ISO до аналітичної хімії і використовуються як основа для розробки галузевих документів ― наприклад, для керівництв OMCL з оцінювання невизначеності, які регламентують роботу офіційних лабораторій контролю якості лікарських засобів в ЄС. Крім того, Eurachem регулярно проводить семінари та тренінги для аналітичних лабораторій і органів акредитації з метою поширення найкращих лабораторних практик в сфері аналітичної хімії.

Одним з важливих напрямків ДФУ є розвиток метрологічної системи забезпечення якості лікарських засобів, яка спирається на концепцію невизначеності і враховує міжнародно визнані правила стандартизації, що діють в фармацевтичному секторі. Тому взаємодія ДФУ з Eurachem є надзвичайно важливою для гармонізації підходів, зокрема використання концепції невизначеності результатів вимірювань при контролі якості лікарських засобів.

Дмитро Леонтьєв, заст. директора з наукової роботи, начальник відділу валідації та стандартних зразків та Наталя Воловик, заст. начальника відділу валідації та стандартних зразків ДП ​​«Фармакопейний центр» взяли участь у науковому семінарі Eurachem, на якому представили стендову доповідь на тему: «Метрологічні аспекти атестації стандартних зразків Державної Фармакопеї України» (автори: Леонтьєв Д.А., Воловик Н.В., Гризодуб О.І.).

Всього було представлено 11 усних та 13 стендових доповідей. Розробники керівництв Eurachem представили усні доповіді і провели 4 практичних воркшопів. У семінарі взяли участь 132 учасники з 45 країн з Європи, Азії, Америки, Африки та Австралії. З програмою семінару та презентаціями можна ознайомитися на сайті організаторів: http://eurachem2021.cz/scientific-programme/.

Докладніше про семінар читайте в наступному випуску журналу «Фармаком».