Делегація Державної Фармакопеї України в складі вченого секретаря ДП «Фармакопейний центр» – Дмитрієвої М.В. взяла участь в 10-й ювілейній міжнародній нараді фармакопей світу (IMWP), яка відбулася 4-5 березня 2019 року в штаб-квартирі ВООЗ, Женева, Швейцарія.

Перша міжнародна нарада фармакопеї світу, що була організована з ініціативи ВООЗ, відбулась 1 березня 2012 року у штаб-квартирі ВООЗ в Женеві. Делегація Української фармакопеї (ДФУ) у складі Директора Фармакопейного центру та наукового керівника ДФУ – проф. Гризодуба О.І. та вченого секретаря – Товмасян Є. К., разом з делегаціями 23-х фармакопей світу, взяли участь у цій основополжній зустрічі, на якій було досягнуто згоди про розробку документа з Належної Фармакопейної Практики (GPhP), і ДФУ була у числі ініціаторів розробки даного документа. Розробка GPhP – складний багаторівневий процес, який вимагає значних зусиль від сторін-учасниць зі складання тексту документа, рецензування, врахування отриманих зауважень і т.д. В результаті обговорення на восьми засіданнях IMWP був розроблений основний текст документа GPhP (опублікований: Annex 1 WHO Technical Report Series 996, 2016), а також гармонізовані підходи до розробки фармакопейний монографій на компаундовані препарати (опублікований: Annex 6, WHO Technical Report Series 1010, 2018 ) і рослинні препарати (опублікований: Annex 7, WHO Technical Report Series 1010, 2018). Дев'ята і десята зустріч присвячено пошуку моделей подальшої співпраці та гармонізації фармакопейних вимог. Одним з підсумків 10-ї наради IMWP стало написання спільного документа щодо підвищення цінності фармакопейних стандартів для здоров'я суспільства.

Оскільки ДФУ містить значну кількість не гармонізованих з Європейською Фармакопеєю текстів, загальних статей, монографій на ГЛЗ, РЛС, РЛП, розробка GPhP є актуальним завданням для вироблення загальних принципів складання фармакопейних текстів та монографій. Довгостроковою перспективою такої роботи є гармонізація фармакопейних вимог в світовому масштабі.

В рамках 10-ї зустрічі IMWP були проведені переговори з представниками Європейської Фармакопеї та EDQM, а також з представниками Американської фармакопеї (USP) та Вританської фармакопеї (BP), з якими ДП Фармакопійний центр має Договори про взаєморозуміння і співпрацю. В результаті зустрічі з представниками EDQM – Dr Susanne Keitel, Director EDQM і Ms Cathie Vielle, Secretary to the European Pharmacopoeia Commission, було обговорено ряд робочих питань. В ході переговорів Директор EDQM повідомила про свій намір заручитися підтримкою Постійного Представництва України в Раді Європи для прискорення формування делегації від України, як повноправного члена Європейської фармакопеї, для участі в засіданнях комісії Європейської фармакопеї, а також для призначення експертів в експертні та робочі групи Європейської фармакопеї.

На зустрічі з представниками Британської фармакопеї – Dr James Pound, British Pharmacopoeia and Laboratory Services і Dr Alistair Gibb, Editor-in-Chief, був наданий звіт Український фармакопеї щодо використання текстів ВР в розробці ДФУ відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння між MHRA і Фармакопейним центром з фармакопейного співробітництва. Представники ВР висловили задоволення звітом і подяку за зауваження і пропозиції, які надає Фармакопейним центром в ході роботи з текстами ВР. Було підкреслено, що така співпраця сприяє вдосконаленню обох фармакопей. На зустрічі з представником USP – Dr Kevin Moore, Senior Manager, Pharmacopeial Collaboration були обговорені робочі моменти співпраці відповідно до двосторонньої угоди між USP та Фармакопейним центром про надання права копіювати і використовувати тексти USP-NF "Grant of Rights to Copy and Adapt the United States Pharmacopoeia-National Formulary ", а також питання майбутньої Конвенції USP у 2020 році.