30 листопада 2023 р. у Києві відбувся Фармацевтичний Форум «ФАРМЕКСПЕРТ 2023», присвячений обговоренню створення в Україні єдиного Органу державного контролю у фармацевтичній галузі (ОДК) — центрального органу виконавчої влади зі спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері створення, допуску на ринок, контролю якості, безпеки та ефективності препаратів, що передбачено Законом України № 2469-ІХ «Про лікарські засоби». Серед учасників — представники регуляторних органів Швеції, Хорватії, Польщі, Франції, Ірландії, представники МОЗ України, ДЕЦ, Держлікслужби, ДП «Фармакопейний центр», фармацевтичних компаній, аптечного сегменту, фахівці фармацевтичної галузі та освітяни. Від ДП «Фармакопейний центр» участь у заході у форматі відеоконференції взяла заступниця директора з якості Наталя Воловик.

Представники регуляторних органів й громадських організацій Європи виступили з підтримкою України у створенні ОДК й готовністю надавати їй необхідну консультативну допомогу, при цьому зазначивши, що це доволі довгий шлях, під час якого наша країна має забезпечити нульову терпимість до корупції і максимальний рівень прозорості у прийнятті рішень, а також привести законодавчо-нормативну базу у відповідність до законодавства ЄС, враховуючи при цьому національну стратегію якості лікарських засобів. Вони наголосили на необхідності плідної співпраці з міжнародними і вітчизняними організаціями, які займаються питаннями забезпечення якості, ефективності та безпеки лікарських засобів,  зокрема, фармакопеями, й закликали українських фахівців активніше долучатись до роботи Європейських комітетів і робочих груп.

Урядовці України представили бачення нового регуляторного органу – Української медичної агенції (УМА), згідно з яким Держлікслужба має бути ліквідована, а всі її функції мають перейти до УМА, як і деякі повноваження МОЗ та ДЕЦ. УМА має самостійно ухвалювати нормативно-правові акти та реалізовувати державну політику у фармацевтичній сфері, бути прозорою і фінансово незалежною, ґрунтуватися на правилах та положеннях ЄС. Запрацювати нова Українська медична агенція має приблизно через рік-півтора.

Учасники форуму висловили загальну підтримку ідеї створення ОДК, але одночасно підняли ряд важливих питань, серед яких – відсутність чіткої концепції та можливості широкого обговорення ОДК, невизначеність його структури та критеріїв підбору персоналу, неясність щодо забезпечення запланованого стовідсоткового самофінансування та ефективних заходів протидії корупції. Також висловлювались занепокоєння стосовно майбутнього лабораторій та державних підприємств під управлінням Держлікслужби, а також потенційних ризиків для імпорту і експорту лікарських препаратів та інших викликів, що можуть виникнути під час реформування.

Учасники підкреслили важливість уникнення поспішних рішень і недооцінки національних досягнень України у сфері фармації, вагомий внесок в які вносять фахівці ДП «Фармакопейний центр». Вони наголосили на необхідності планомірного переходу та поступової інтеграції нових функцій, щоб забезпечити стабільність і безперебійність роботи фармацевтичного сектору.